Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

PROGRAM „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”

W listopadzie, Gmina Ujazd, w ramach udziału w programie Laboratoria Przyszłości otrzymała środki finansowe na zakup nowoczesnych narzędzi wspierających odkrywanie talentów i rozwijanie kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, interdyscyplinarność, kreatywność i rozwiązywanie problemów.

Wsparcie finansowe, bez wkładu własnego, wynosi 204 300,00 zł.:

  • 84 300,00 zł. - Publiczna Szkoła Podstawowa w Ujeździe,
  • 30 000,00 zł. - Publiczna Szkoła Podstawowa w Jaryszowie,
  • 30 000,00 zł. - Filia Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaryszowie z siedzibą Sieroniowicach,
  • 30 000,00 zł. - Publiczna Szkoła Podstawowa w Olszowej,
  • 30 000,00 zł. - Filia Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszowej z siedzibą w Zimnej Wódce.

O programie:

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Misja - stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Cele - wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Dzięki Laboratoriom Przyszłości, od 1 września 2022 roku do każdej szkoły podstawowej w Polsce trafi nowoczesny sprzęt, w tym drukarki 3D, mikrokontrolery czy sprzęt do nagrań.

Obowiązek udostępniania ich uczniom przez szkoły wejdzie w życie od roku szkolnego 2022/23, ale w ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły będą mogły www.gov.pl/laboratoria wybierać także wyposażenie dodatkowe - od narzędzi do prac ręcznych, przez gogle VR, po pomoce dydaktyczne.